Convergence (Buluşma noktası)

Convergence buluşmak, beraber bir noktaya gelmek anlamındadır. Kanatlara monte edilen silahlar belli bir açı ile uçağın ortasında belli bir mesafede beraber buluşmak için kalkıştan önce ayarlanır. Amaç tahrip gücünün mümkün oldukça beraber buluşup büyük tahribe yolaçmasıdır. WarBirds simulasyonunda bu buluşma noktası gerçeğe uygun kalkıştan önce *Select* ekranında, ya da *.conv XXX* komutu ile (Dot Commands konusuna bakınız!) ayarlanır.

Pratik açıklaması

Şekil 1 de görülen, kanatta monte edilmiş makinalı tüfekler  600 yardda buluşmak için ayarlanmış. 300 yardda atış yapıyor, her iki makinalıdan çıkan mermirer hedefe ayrı yerlerden isabet ederek hafif tahriplere neden olur. Bu örnekte buluşma noktası yanlış ayarlanmış, atış menzili 600 yard, verilen hasar minimum.

 İkinci örnekte pilot ayarları iyi yapmış ve atış menzilinde tetiği çekmiş. Convergence 300 yards, düşman uçağı da bu menzilde. Mermiler toplu halde uçağın bir noktasında birleşerek maximum tahrip gücünğü kullanıyor.

Bu örnek ise varsayılanların en kötüsü. convergence 300 yarda ayarlı, pilot 600 yardda atış yapıyor. Her iki makinalıdan çıkan mermiler şok ayrı yerlere isabet ediyor, veya hiçbir yere isabet etmiyor.eğer böyle bir durumda ateş etmek gereği duyuyorsanız hiç olmaysa rakibin hafif sağına ya da soluna nişan alın, hiç olmazsa 1 makineliden çıkan mermiler isabet edebilsin.

Son örnekte, uçağın burnuna monte edilen silahların convergence ayarından pek etkilenmediklerini açıklar. Bu pilot convergence ayarını 300 yards ayarlamış. 600 yards uzaktaki hedefe sıktığı mermiler konsantre bir bölgeye isabet etmekte. Aklınızda bulunması gereken ayrı bir konu da mermilerin belli bir mesafe sonar balistik etkisi ile aşşağı doğru bir eğri çizerler.

Convergence ayarlarını test etmek isterseniz FreeHostLauncher programında OFFLINE PRAKTICE menüsünden OPEN ARENA oyununu seçin.

Konvergenz ayarınızı yapıp piste geçin, kalkıştan sonra 2000 ft yüksekliğe tırmanıp, daire çizerek uçmakta olan ‚——‚ PlayerID li uçağa yaklaşın. Gaz ayarlaması ile aranızdaki mesafeyi konvergenz yaptığınız mesafede sabitleyin, deneme artışları sayesinde konvergenz ve dönüşlerde öne tutma (LEAD) prensiplerini çok iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Çoğu acemi pilot tetik çekerken joystiği de kendine doğru çeker, bu hatayı yapmamaya çalışın.