Basit Manövreler

Basit Manövreler

Aileron Roll = Yuvarlanmak

Aileron Roll, uçağın roll ekseni etrafında 360 derece dönüşü olarak tanımlanabilir.

Aileron roll yapmak için joystick sola veya sağa yatırılır ve uçak tekrar düz uçana kadar orada tutulur. ‚X‘ tuşu ile tekrar otopilota bağlanarak uçağın tekrar level uçması sağlanır.
Bu manövre esnasında yükseklikte +/-100m kadar bir oynama normaldir

Break Turn = Acil dönmek

Break turn arkandan gelen düşman durumunda savunmak için yapılan standart bir manövredir. Mümkün olduğu kadar sert düşmanın geldiği istikamete dönülür. Amacı düşman uçağının hesapladığı atış pozisyonunu bozmaktır.  Düşmanla aynı seviyede veya düşmandan alçaksanız yapabilirsiniz. Break turnlar hiçbir zaman aynı zamanda uçağın burnunu yukarı vererek yapılmamalıdır, süratten düşer ve hedefi büyütmüş olursunuz.

Break turn yapmak için joystick sola veya sağa yatırılır ve aynı zamanda kendine çekilir. Breakturn sert bir manövre oldugu için, bu manövre sonunda mutlaka ‚x‘ ile level yapılmalı ve ‚F12‘ ile joystick trimlenmelidir.

Chandelle = Düşük G çekerek yükselmek & dönmek

Chandelle, basit olarak söylemek gerekirse dönerek yükselmek demektir. Dönüş derecesi 90 dereceden 180 dereceye kadar herhangi bir değer olabilir. Bu dönüş ve tırmanış mümkün olduğu kadar az G çekilerek yapılmalıdır, amacı mümkün olduğu kadar enerji toplamaktır. (ACM Enerji terimi yükseklik ile sürat arasındaki yakın ilişki anlamında, daha ilerde açıklayalım). Chandelle size dalaştan fazla uzaklaşmadan dalaşı takip etmenizi ve kanat üzeri geriden bakarak düşmanın durumunu analiz etmenizi, aynı zamanda yükseklik kazanmanızı temin eder.

Chandelle manövresi için joystick sola veya sağa yatırılır ve aynı zamanda hafifçe kendine çekilir. Bu sayede hem tırmanacak, hem de döneceksiniz. Dönüş bitiminde manövreye başladığınız yükseklikten en az 1k yüksekte ve değişik bir azimutta olacaksınız. Joystiğinizi tekrar serbest bırakın ve ‚X‘ ile level uçuşa geçin.

Immelmann Turn = İmmelman dönüşü

Immelmann turn, bazı durumlarda yapılan basit ama efektif bir manövredir. I. dünya savaşı alman ‚As‘ pilot Max Immelmann tarafından ilk defa kullanılmıştır. Aslı çoğumuzun AirShowlardan tanıdığı manövreden biraz değişiktir.

Bu manövreye level ve iyi bir enerji ile başlanır, uçak yere dik bir vaziyete gelene kadar joystick çekilir, yarım loop durumuna kadar çekildikten sonra (uçağın ters uçtuğu nokta) uçak 180 derecelik bir aileron roll ile tekrar düz hale getirilir. Şimdi uçak manövreye başladığı yükseklikten daha yukarda ve tam aksi istikamete gitmektedir.

Loop = Vertikal Çember

Loop, pitch aksinde 360 derece yapılan bir çemberdir.

Loop için joystick kendinize çekilir, tırmanma sırasında bu çekiş devam ettirilir, uçak ters durumda hala çekilerek ters dalışa geçilir ve nihayet çember tamamlanıp, uçak düz olunca bırakılır. Çemberin en üst noktasında hafif ters dümen kullanarak ve roll aksinde düzelterek kuçağın kanatlarının yere düz olmasına dikkat edin. Level uçuşta  tekrar ‚x‘ ile otopılot devreye alınır.

Scissors = Makaslar

Scissors arkadan takip etmekte olan uçağın nişan açısının bozulmasını amaçlayan seri halinde yapılan 45-60 derecelik sert sol-sağ dönüşler serisidir.

Bu manövre agresiv yapılması gereken bir harekettir. Bu manövreyi yaparken öncelik düşmandan kaçış değil, aleyhinize olan bir durumu lehinize çevirmek istemeniz önemli.

Bu manövrenin elemanları basit olsa bile, mükemmel bir şekilde tatbik etmek oldukça zor, deneyim ve sabır isteyen bir iştir. Bütün manevra boyunca düşman uçağını gözden kaçırmamanız ve gözden kaybetsenız bile 2-3 saniye sonra nerede olacağını BİLMENİZ gerekir. Tarifini yapacağım zamanlama çok hassastır.
Bu manövreye başladığınızda düşmanın d6-d7 arkanızda olmasına dikkat edin. Eğer bu mesafeden daha uzaktalarsa kısa sol, takiben sağ dönüşlerle bu mesafeyi kısaltın, ama devamlı ateş açısından uzak durun.
Manövreye geriye bakarak başlıyorsunuz. Devamlı arka, arka üst bakışlar arasında düşmanı izliyorsunuz, her an ters roll yapmaya hazırsınız.
Başlangıçta sert bir dönüş yaparak bu dönüşü onlar da dönmeye başlayana kadar devam ettirin.
Düşman uçağı roll yapmaya başladığı an uçağını aksi istikammette yatırıyorsun ve sert bir dönüş yapıyorsun. Uçağın burnu bu arada aşşağı bakmalı ki dönüşlerde kaybettiğin enerjini yine toplayabilesin.
Düşman tekrar roll yapmaya başladığı an, senin için cevap verme anı, tekrar tam tersine roll yapıyorsun, burun aşşağıya!
Takipçı cevap verecektir, sen tekrar onun roll yapmaya başladığı anda ters roll yapıyorsun.
En fazla üç makastan sonra düşman uçağının açı avantajı kalmayacaktır, İşte bu an senin için kritik nokta:
Eğer düşmanı arkandan çok üst görüşte görüyorsan avantaj sende, atak için çalışmalar başlıyor
Bütün manövre esnasında ilk dönüş (olta atma hareketi ) harici bütün dönüşler kısa ve seri olmalıdır. Dönüşlerin zamanlaması tamamıyle rakibin hareketine bakar. Bunu en sağlam Test arenada bir arkadaşınızla deneyerek alıştırabilirsiniz kendinizi.

Skid = Kaydırma

Skid uçağın yaw aksinde yapılan kaydırma hareketidir. Çok az yükseklik pahasına düşmanın atış açısını bozmak için yapılan defensiv manövredir Fazla hız ve yükseklik kaybetmeden düşmanın ilk atağını skid yaparak kurtarabilirsiniz.

Skid yapmak için bir kanadınızı 90 dereceye yakın yere doğru yatırın, aksi yönde rudder (dümen) kullanın. Uçağınız alt tarafda olan kanat yönünde kayma yapacaktır. Bu manövre esnasında uçak biraz yükseklik kaybeder ama düşmanın varsaydığı yönde hareket etmez, böylece nişanı bozulur, çünkü normalde burnunun yönüne gitmesi beklenen uçak kaydırılan yönde yol alır. Düşman uçağı bu manövreye sandığınızdan hızlı cevap verebilir, birkaç saniyeden fazla bir kurtuluşdan başka bir avantajı yoktur.

Split-Ess = Bölünmüş S

Split-Ess yarım bir roll(180 derece) hareketini takiben yapılan yarım loop manövrelerinin kombinesidir. Eğer kayda değer bir yükseklik avantajınız yoksa defensif karakterde yapılır. Head to head karşılaşmalarda rakibiniz altınızdan geçer geçmez yapılınca kolaylıkla rakibinizin arkasına geçebilmenizi sağlar.

Split-Ess için uçağınız ters dönene kadar roll yapıp joysticki kendinize çekersiniz. Uçak dalışa geçince joystick normal uçana kadar çekilmeye devam edilir.

Split-Ess tam piste paralel yapılırsa hareketin düzgün yapılıp yapılmadığını piste oranla kontrol edebilirsiniz.

Yapılan yarım loop anında 90 derecede ek bir yarım roll yaparsanız düşmanın takip etmesi zor bir hareket olduğu nedeniyle  kaçmak için bu hareketi kullanabilirsiniz.

Wing Over

Wing Over dalışlardan sonra sık kullanılan, yüksekliği ve pozisyonu tekrar kazanmak için yapılan bir manövredir.

Wing Over yapmak için joystick çekilerek tırmanmaya başlanır, tırmanışın en yüksek noktasına yakın uçak stall hızına gelmeden az evvel(stalla girmeden!) full sol dümenle uçağın burnunun tekrar aşşağı dönmesıni sağlayın. Bu manövre süresince uçağın roll olmamasına özen göstermelisiniz.(Bunu sol veya sağ pencereden kanadın ufka olan durumu ile kontrol edebilirsiniz, açı 80 dereceyi geçmemeli) Burnunuz yere dik olunca rudderi tekrar ortaya getirin ve tekrar dalışa geçin.

Bu manövreyi sürati fazla olan Boom & Zoom uçakları daha iyi yaparlar.
Eğer bu manövreyı ustaca yapabiliyorsanız, arkanızdan takip eden con nasıl bu kadar çabuk dönebildiğinize şaşıracaktır. Arkanızdan gelen con ile aranızdaki mesafeye dikkat edin, bilhassa mesafenin azalmamasına, bu manövreyi 10d ve fazlasında kullanın.

Alternatıf olarak bilhassa FW190 tipi uçaklarda 90 derece tırmanıp, stall hızına gelince tamamiyle gaz kesin, joysticki elinizden bırakın ve uçağınızın kuyruk üstünde eveela alta doğru kayarak birdenbire nasıl ters döndüğünü izleyin. Dikkat edilmesi gereken tek konu tırmanırken roll olmamak.

„kill‘ iniz bol ola…